 |
Kartka z kalendarza - 12 grudnia |
1961 - o godz. 20:40:00 UTC ze stanowiska LC-75-3-4 Vandenberg AFB (Vandenberg Air Force Base) wystartowała rakieta Thor DM-21 Agena-B 325 z amerykańskim satelitą rozpoznania optycznego Discoverer 36.
Satelita był wyposażony w kamerę panoramiczną o ogniskowej 61 cm i rozdzielczości 7,6 metra. Zarejestrowane obrazy zostały nagrane na 70-mm kliszy i wysłane na Ziemię w ratowniczym pojeździe satelitarnym cztery dni po wystrzeleniu.
Podczas tej samej misji wyniesiono na niską orbitę okołoziemską pierwszego amatorskiego satelitę radiowego OSCAR-1, który posiadał prosty beacon (radiolatarnię) nadający alfabetem Morse'a słowo „HI” w paśmie 2m na częstotliwości 144,983 MHz.
Kopia satelity OSCAR-1 znajduje się w siedzibie ARRL w Newington w stanie Connecticut i nadal nadaje „HI” na częstotliwości 145 MHz (YouTube: Oscar 1 - First Amateur Satellite - ARRL HQ).
1966 - o godz. 20:37:59 UTC z ośrodka 86/1 w Kapustin Yar (ZSRR) wystartowała rakieta Kosmos-2I 63SM z radzieckim satelitą Kosmos 135 (DS-U2-MP nr 1) w ramach programu Dniepropietrowsk Sputnik (DS).
Satelita wykorzystywany był w badaniach technologicznych i naukowych, oraz jako radarowe śledzenie celów dla broni przeciwsatelitarnej i pocisków przeciwbalistycznych.
1970 - o godz. 10:54:00 UTC z włoskiej pływającej platformy startowej San Marco znajdującej się u wybrzeży Kenii wystartowała rakieta Scout B z satelitą Uhuru (inne nazwy: Explorer 42, SAS-A, SAS-1 - Small Astronomical Satellite).
Był to pierwszy satelita z serii małych statków kosmicznych, których celem było badanie sfery niebieskiej i poszukiwanie źródeł promieniujących w zakresie rentgenowskim, gamma, UV i innych zakresach widmowych. Podstawową misją Uhuru było opracowanie katalogu źródeł promieniowania rentgenowskiego poprzez skanowanie przestrzeni kosmicznej.
Statek zapisywał informacje na magnetofonie i co 1 orbitę przez 4 minuty przesyłał dane z prędkością 1000 bps w modulacji PCM/PM.
1984 - o godz. 10:42:00 UTC ze stanowiska SLC-3W w Vandenberg AFB ( Space Launch Complex 3 Vandenberg Air Force Base) wystartowała rakieta Atlas-E Star-37S-ISS z amerykańskim satelitą pogodowym NOAA-9 (NOAA-F) obsługiwanym przez National Oceanic and Atmospheric Administration (Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna).
Był to drugi z serii satelitów Advanced TIROS-N zawierający instrumenty do pomiaru atmosfery Ziemi, jej powierzchni i zachmurzenia oraz środowiska bliskiego kosmosu.
1986 - o godz. 18:35:00 UTC ze stanowiska 43/4 na kosmodromie Plesieck (ZSRR) wystartowała rakieta nośna Molniya-M/2BL z radzieckim satelitą wczesnego ostrzegania Kosmos 1806 (Cosmos 1806).
Satelita należał do obronnej konstelacji systemu Oko a jego zadaniem było rozpoznawać wystrzeliwane rakiety za pomocą teleskopów optycznych i czujników podczerwieni.
1999 - z Vandenberg AFB (Vandenberg Air Force Base) wystartowała rakieta nośna Tytan 23G z amerykańskim obronnym satelitą meteorologicznym USA-147.
Satelita należy do systemu DMSP (the Defense Meteorological Satellite Program - Obronny Meteorologiczny Program Satelitarny) a jego zadaniem jest monitorowanie meteorologii , oceanografii i fizykę słoneczno-ziemską dla potrzeb US DoD (United States Department of Defense - Departament Obrony Stanów Zjednoczonych).
 |
Światła miast Ziemi grafika utworzona na podstawie danych z satelity DMSP |
2011 - o godz. 01:21:00 UTC z Centrum Kosmicznego Tanegashima (Japonia) wystrzelono rakietę nośną H-2A 202 z japońskim satelitą szpiegowskim IGS-7A (Information Gathering Satellite - Satelita zbierający informacje).
Celem misji programu satelitarnego jest zapewnienie wczesnego ostrzegania o zbliżających się wrogich startach w regionie, a sam program powstał w odpowiedzi na testy północnokoreańskich rakiet nad Japonią.
2012 - o godz. 00:49 UTC ze Stacji startów satelitów Sohae (Sohae Satellite Launching Station) w Korei Północnej wystartowała rakieta nośna Unha-3 z satelitą Kwangmyŏngsŏng-3 wersja 2.
Celem misji była obserwacja Ziemi.
Źródło:
Znajdź inne wydarzenia w naszym kalendarzu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz