![]() |
Kartka z kalendarza - 13 stycznia |
1962 - o godz. 21:41:00 UTC ze stanowiska LC-75-3-4 VAFB (Launch Complex 75-3-4, Vandenberg Air Force Base) w Kalifornii (USA) za pomocą rakiety nośnej Thor DM-21 Agena-B 327 miał zostać wyniesiony na orbitę amerykański satelita rozpoznania optycznego Discoverer 37 (KH-3).
Misja zakończyła się niepowodzeniem gdyż satelita nie osiągnął orbity. Była to również ostatnia próba lotu serii KH-3 (KeyHole-3). Satelita miał działać na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) i był wyposażony w panoramiczny aparat o ogniskowej 61cm o maksymalnej rozdzielczości 7,6 metra, a zebrane obrazy miały być nagrane na 70 mm kliszy i zwrócone na ziemię w pojeździe ratunkowym SRV-571.
1978 - o godz. 15:21:00 UTC z kosmodromu Plesieck (ZSRR) za pomocą rakiety nośnej Soyuz-U wyniesiono na orbitę radzieckiego satelitę nadzoru fotograficznego Kosmos 984.
Satelita należał do drugiej generacji wojskowych satelitów foto rozpoznawczych Zenit w wersji 2M, który wykonywał zdjęcia w niskiej rozdzielczości, a po 8 dniach kapsuła z filmem powracała na ziemię. Wprowadzone ulepszenia obejmowały nowy system kamer i dodanie paneli słonecznych, a na pokładzie znajdowały się także urządzenia ELINT (electronic intelligence - wywiad elektroniczny).
1979 - o godz. 15:36:00 UTC z kosmodromu Plesieck (ZSRR) za pomocą rakiety nośnej Soyuz-U wyniesiono na orbitę radzieckiego satelitę nadzoru fotograficznego Kosmos 1071.
Satelita należał do trzeciej generacji wojskowych satelitów foto rozpoznawczych Zenit w wersji 4MKM, które posiadały nową kamerę wysokiej rozdzielczości, panele słoneczne i silnik z możliwością ponownego uruchomienia, dzięki czemu orbita satelity mogła być zmieniana w trakcie jego misji, a do tego były przystosowane do lotów na niższych orbitach (perycentrum 190km) w celu poprawy rozdzielczości obrazu, po 13 dniach kapsuła z kamerami wracała na ziemię.
1984 - o godz. 14:38:00 UTC z kosmodromu Plesieck (ZSRR) za pomocą rakiety nośnej Soyuz-U wyniesiono na orbitę radzieckiego satelitę nadzoru fotograficznego Kosmos 1532.
Satelita należał do generacji wojskowych satelitów foto rozpoznawczych Yantar w wersji 4K1, który wykonywał zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Pod względem funkcjonalności był podobny do satelitów Zenit jednak zmieniona konstrukcja pozwalała na dłuższe przebywanie w przestrzeni kosmicznej w tym czasie na ziemię co kilka dni zwracane były kasety z filmem (2 sztuki), a sama kapsuła wracała po 45 dniach lotu z resztą zarejestrowanego materiału.
![]() |
Rakieta Molniya By WDGraham |
Satelita należał do pierwszej generacji (COMSAT) orbitujących satelitów w celu przetestowania i udoskonalenia systemu komunikacji radiowej i telewizyjnej. Podstawową funkcją satelity było przekazywanie programów telewizyjnych i długodystansowych dwukierunkowych wielokanałowych łączy telefonicznych i telegraficznych z Moskwy do różnych standardowych naziemnych stacji odbiorczych w systemie „Orbita”.
Jednak nie był to satelita geostacjonarny, jego orbita była eliptyczna z dwoma wysokimi apogeum dziennie nad półkulą północną – jednym nad Rosją i jednym nad Ameryką Północną oraz stosunkowo niskimi perygeum nad półkulą południową. Zastosowanie trzech takich satelitów zapewniało całodobową komunikację na całym globie (zastosowanie militarne).
1993 - o godz. 13:59:30 UTC ze stanowiska LC-39B KSC (Launch Complex 39B, Kennedy Space Center) na Florydzie (USA) wystartowała misja STS-54 wahadłowca Endeavour.
Była to 53 misja STS programu lotów wahadłowców i 3 promu kosmicznego Endeavour, a jej głównym celem było umieszczenie na orbicie 6 satelity z serii satelitów śledzących i przekazujących dane TDRS (Tracking and Data Relay Satellite), oznaczonego jako TDRS-F. Satelita służy do utrzymywania łączności pomiędzy naziemnym centrum satelitarnym, a satelitami znajdującymi się na niskiej orbicie (LEO) np. Międzynarodową Stacją Kosmiczną, Kosmicznym Teleskopem Hubble’a. Dodatkowo w ładowni wahadłowca znajdował się eksperyment DXS (Diffuse X-ray Spectrometer - spektrometr rozproszonego promieniowania rentgenowskiego), którego głównym celem było uzyskanie pomiarów rozproszonego miękkiego promieniowania rentgenowskiego tła w Drodze Mlecznej.
2012 - o godz. 00:56:00 UTC ze stanowiska LA-3 XSLC (Launch Area 3 w Xichang Satellite Launch Center) w Xichang (Chiny) za pomocą rakiety nośnej Chang Zheng 3A Y22 wyniesiono na orbitę chińskiego satelitę meteorologicznego Fengyun-2F (pol. Chmura Wiatru).
Celem misji jest wykonywanie zdjęć pogodowych w czasie rzeczywistym co 15 minut dla prognostów w Chinach i krajach sąsiednich. Statek jest wyposażony w instrumenty do obrazowania chmur w wysokiej rozdzielczości w zakresie widzialnym i podczerwonym oraz do monitorowania pogody kosmicznej. Satelity meteorologiczne Fengyun dostarczają dane satelitarne i usługi produktowe dla 120 krajów i regionów na całym świecie.
2018 - o godz. 07:10:00 UTC z LC-B2 JSLC (Launch Complex B2, Jiuquan Satellite Launch Center) w Dongfeng (Chiny) za pomocą rakiety nośnej Chang Zheng 2D wyniesiono na orbitę chińskiego satelitę geodezyjnego LKW-3.
Satelita LKW-3 (Ludikancha Weixing 3) służy do obserwacji Ziemi w bardzo wysokiej rozdzielczości i prawdopodobnie przeznaczony jest do celów wojskowych.
2022 - o godz. 15:25:39 UTC ze stanowiska startowego SLC-40 CCSFS (Space Launch Complex 40, Cape Canaveral Space Force Station) na Florydzie (USA) wystartowała rakieta nośna F9 B5 B1058.10 z ładunkiem 105 małych satelitów w misji Transporter-3.
2023 - o godz. 07:00:00 UTC ze stanowiska startowego LA-4/SLS-2 JSLC (Launch Area 4/South Launch Site 2, Jiuquan Satellite Launch Center) w Dongfeng (Chiny) za pomocą rakiety nośnej Chang Zheng 2D Y73 wyniesiono kilka satelitów rozpoznawczych.
Satelity Yaogan 37 należy do chińskich wojskowych satelitów rozpoznawczych, Shiyan 22A i Shiyan 22B to satelity eksperymentalne służące do monitorowania rolnictwa i obserwacji środowiska kosmicznego jednak charakter i fakt, że zajmują różne orbity, w tym niskie orbity okołoziemskie , orbity synchroniczne ze słońcem polarnym, geosynchroniczne i wysoce eliptyczne to uważa się, że wykonują różnorodne misje, od operacji zbliżeniowych spotkań (RPO) po obrazowanie Ziemi do celów wojskowych.
Źródło:
- NSSDCA - Discoverer 37
- NSSDCA - Cosmos 984
- NSSDCA - Cosmos 1071
- NSSDCA - Cosmos 1532
- NSSDCA - STS 54
- NSSDCA - DXS
- NSSDCA - TDRS-F
- Rakieta Molniya - By WDGraham
- NSSDCA - Molniya 1-85
- NSSDCA - ICESat
- NSSDCA - CHIPS
- NSSDCA - Fengyun 2F
- NSSDCA - LKW 3
- NSSDCA - Iceye X16 - pierwszy satelita na liście COSPAR ID
Znajdź inne wydarzenia w naszym kalendarzu
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz